Na využití dešťovky 100 miliónů

01.03.2017 09:41

Česko musí začít šetřit vodou. Leckde už jí začíná být zoufale málo. Řešili jsme povodně, ale zapomněli na sucho. Lidé vodu z krajiny neuváženě odvedli. Právu to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Majitelům rodinných domů nyní jeho úřad nabízí, že když budou zalévat a splachovat na WC dešťovkou, mohou získat dotaci dvacet tisíc, pro složitější systémy pak až 60 000 korun.

Cílem zcela nového dotačního programu Dešťovka je podle Brabce snaha motivovat občany k lepšímu hospodaření především s dešťovou vodou a přispět k jejímu lepšímu využití.

„Program zahrnuje využití dešťové vody přímo na zalévání či splachování, až po využití přečištěné vody a její vrácení znovu do oběhu. Lidé budou moci získat dotaci od 20 tisíc korun na ty nejjednodušší systémy až po 60 tisíc korun na ty složitější. Je určen pro majitele rodinných nebo bytových domů,“ potvrdil Právu Brabec. Podle ministerstva životního prostředí (MŽP) nebudou dotace pro chataře, dům musí být určen pro trvalé bydlení.

„V první fázi chceme přerozdělit sto miliónů korun. Kdybychom měli deset miliard korun, tak dotace nabídneme všem. V takové situaci nejsme. Nicméně o peníze na rozvody potrubí v domech, pomocí nichž lze splachovat záchod odpadní či dešťovou vodou, si budou moci požádat lidé z celé ČR,“ sdělil Právu Brabec. Přednost budou mít území postihována suchem.

Kopou už potřetí

Dotace na nejjednodušší systémy bude k dispozici ale jen v těch oblastech, kde je nebo byl kritický nedostatek vody. Co to znamená? „Třeba tam, kde byli lidé v posledních třech letech odkázáni na zásobování vodou cisternami. Je to proto, že máme pro pilotní projekt omezené peníze. Chceme ten nejjednodušší a nejlevnější systém, o nějž bude asi největší zájem,“ vysvětlil Brabec.

Oblastí, kde se lidem nedostává vody, za poslední tři roky výrazně přibylo. I tam, kde dříve měli vždy vodu ve studni, voda najednou není. Poptávka po firmách zaměřených na studně rok od roku roste. „Už hledáme vodu potřetí. Pramen se vždy po roce tak zeslabí, že musíme kopat zase o něco dále od chaty,“ potvrdil Právu pan Ondřej z Prahy, který jezdí na chalupu po Němcích nedaleko Karlových Varů. I v lesích po celé ČR člověk najde vyschlé pradávné prameny.

Stát doposud podle Brabce řešil pouze povodně, ale na dlouhodobé sucho se nepřipravoval. „Přitom jsou to jen dvě strany téže mince. Žili jsme mnoho let ve vodním blahobytu, ale ten teď končí. Sto let se tady odváděla voda z krajiny, teď se naopak snažíme všemi možnými prostředky tu vodu v krajině udržet. Navíc klimatické změny postupují rychleji, než všichni očekávali,“ zdůraznil Brabec.

Je ale velká otázka, zda sucha a zdražování vody zabrání tomu, aby si někteří sobečtí majitelé rodinných domů navzdory zákazům napouštěli bazény vodou z vodovodů. I když obce v období letního sucha vydají vyhlášku, že se nesmí z vodovodu ani zalévat, najdou se tací, kteří na to kašlou, a obec i stát jsou na ně krátké.

Brzdou by mohla být cena vody. „Voda už ale teď není v ČR levná, na řadě míst činí součet vodného a stočného i sto korun za metr krychlový. A spotřeba vody na obyvatele u nás patří k nejnižším v Evropě. Proto jsem vyzval k národní debatě o ceně vody a letos jsme zahájili první kroky směrem k přísnější regulaci ceny vody. Součástí této diskuse je samozřejmě i otázka výše zisků z vody plynoucích, kam jdou a jak jsou využívány v zájmu občanů této země,“ uvedl Brabec.

Dešťovou svedli rovnou do kanálu

„Je to trochu smutné, že k hospodárnému zacházení s vodou je lidi třeba vracet pomocí jakýchsi úplatků, tedy dotací, a že se dešťovku nesnaží využít sami od sebe. Když jsem chatu totálně předělával na rodinný dům, tak jsem si samozřejmě nechal udělat nádrž na dešťovku ke splachování, i když jsem počítal každou korunu,“ řekl Právu znalec české krajiny a cyklista Rudolf Bárta (67) z Vraného nad Vltavou.

„Je pravda, že se lidé mnoho věcí, které pro generace před námi byly běžné, odnaučili,“ reagoval Brabec.

Jiným příkladem ignorace je relativně nová výstavba řadových rodinných domů v Praze-Horních Počernicích, kde v ulici Na Nové silnici developer nechal dešťovou vodu v roce 2005 svést rovnou do kanalizace – a stavba mu byla zkolaudována. Novější domky o ulici dál už mají dešťovku svedenou do drenáží na minizahrádkách.

***

Dotace až 60 tisíc na zalévání a splachování dešťovkou je přednostně pro lidi z oblastí, kde bývají odkázáni na cisterny

Příklad nákladů a dotace Dotace: fixně 20 000 korun + proměnlivá část podle velikosti nádrže 3500 Kč/m3 (vždy maximálně 50 % způsobilých výdajů). Náklady na realizaci včetně DPH: nádrž 4,5 m3 – 31 tisíc korun, filtrace osm tisíc korun, čerpadlo s příslušenstvím dalších osm tisíc, kompletní montážní práce 20 tisíc korun – celkem 67 tisíc korun. Dotace může podle výpočtů ministerstva životního prostředí činit až 33 500 korun.

Zdroj: Právo, Jindřich Ginter, 28. 2. 2017

https://www.mzp.cz/cz/articles_170228_Pravo_Destovka_dotace_voda_zalevani